Adrenalin

Co to přesně je adrenalin?

tn2 000024 000041 PhDr. Vladimír Kebza, psycholog ze Státního zdravotního ústavu, připomíná, že extrémní okolnosti vyvolávají stres, stav, kdy se organismus připravuje na boj. Zrychluje se puls i dech, zvyšuje se krevní tlak, svalové napětí i frekvence mozkových vln. Nadledvinky začnou produkovat adrenalin, noradrenalin a kortizol. Z jater se uvolňuje krevní cukr k okamžitému získávání energie, z tukových tkání se spaluje tuk "do zásoby". Mozek uvolňuje endorfiny, přirozené opiáty, které mají tlumit utrpení spojené s případným zraněním či smrtí.

U člověka k tomu v případě chtěného stresu přistupuje ještě možnost uplatnit rozumové přesvědčení, že se vlastně nemůže nic stát a že extrémní situaci lze s úspěchem překonat. Psychologický účinek chtěného stresu může být dvojí: Vyjímečnost situace vyvolává stav změněného vědomí, překročení tradičního vnímání prostoru a času podobně jako třeba u jogínské meditace. Dosažení nebo někdy i krátkodobé překročení hranice vlastních možností pak dokáže osobnost psychicky očistit a naplnit sebedůvěrou pro další život.

zdroj: MAGAZÍN DNES + TV - František Houdek

Co to přesně je adrenalin?

Hormon dřeně nadledvin. Při jeho zvýšení v krvi stoupá tepová frekvence srdce a krevní tlak. Z biologického hlediska je adrenalin něco jako hormon poslední záchrany. Všechny jeho efekty vedou k přežití za každou cenu, ve chvíli kdy už byly jiné metody vyčerpány.

Jak adrenalin působí?

Veřejností je adrenalin vnímán jako cosi pozitivního a pro sport příznivého. Podívejme se na to trochu blíže.

V mozku sice zvyšuje pohotovost a aktivitu nervových buněk a vede k určité euforii, avšak za cenu narušení koordinace a přesnosti pohybů.Srdce pod vlivem adrenalinu sice zvětší výkon, převážně ale zvýšením vypuzovacího tlaku a srdeční frekvence, ne objemem krve v jednom stahu. Dojde k vzestupu krevního tlaku, protože se zmenší průsvit cév (hlavně ve svalech a kůži). Spolu se zrychlením krevní srážlivosti tím lidské tělo sleduje jediný cíl – zastavení krvácení při případném zranění. Ve svalech vyvolá upřednostnění anaerobního metabolismu glukózy jako hlavního zdroje energie (energeticky nejméně výhodná přeměna glukózy na laktát). Jednoduše řečeno, adrenalin je hormon tvora, který svůj boj už téměř prohrál a zápasí o holý život.

Důvod, proč jsou adrenalinové sporty tak populární není ve skutečnosti jen adrenalin. Slastné pocity při extrémních výkonech souvisí s jinou skupinou hormonů – s endorfiny. U člověka je velmi těsně spojeno vyplavení endorfinů do mozku s vyplavením adrenalinu.

U netrénovaných jedinců více, jak u trénovaných sportovců. S rostoucí trénovaností začne mozek vylučovat endorfiny i bez nutnosti adrenalinového nárazu. Endorfiny mají účinky stejné jako opiáty. S tím ale souvisí i možnost získat na nich určitý psychický návyk. No, ale vadí to vlastně v případě adrenalinových sportů ?Dosažení nebo překročení hranice vlastních možností dokáže osobnost psychicky očistit a naplnit sebedůvěrou do dalšího života.

Tak jen směle do vyplavování adrenalinu a endorfinů. Tandemový seskok je k tomu skvělá příležitost.

Přihlášení uživatele.